Ładowanie…

Kursy językowe – jak powinni uczyć się dorośli?

Mówi się, że naukę języka obcego warto zaczynać jak najwcześniej. Oczywiście, to prawda. Jednak często zapominamy, że osoby dorosłe także mają pewne cechy, które pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności lingwistycznych. Są to na przykład umiejętność skupienia uwagi i determinacja, których często brakuje młodszym uczniom.

Dlatego jeśli chcesz rozpocząć naukę angielskiego lub poszerzyć już zdobyte umiejętności — nie wahaj się! Czas i tak upłynie. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zrealizować swoje cele językowe.

Aplikacje, podcasty i samodzielne metody nauki

Samodzielna nauka w domu jest świetnym rozwiązaniem dla osoby, która zna już język i chce poprawić swoje umiejętności. Ale dzięki różnego rodzaju aplikacjom do nauki, także początkujący uczniowie mogą popracować nad zdobywaniem podstaw. Największą zaletą tej metody jest to, że możemy z niej korzystać w każdym momencie. Jest to o tyle cenne, że w nauce języka najważniejsza jest regularność — już kilka minut potrafi dać zadziwiające rezultaty, pod warunkiem, że będziemy sumienni.

Drugą rzeczą, którą możemy zrobić samodzielnie, jest oczywiście słuchanie podcastów po angielsku. Mogłoby się wydawać, że to metoda dla osób znających język co najmniej na poziomie B1, lecz również początkujący mogą z niej korzystać. Puszczenie sobie podcastu w tle podczas wykonywania codziennych czynności i podejście do jego słuchania „na luzie”, a nie z ołówkiem i notesem w ręku, pomoże nam oswoić się z językiem. Po pewnym czasie zauważymy, że rozpoznajemy niektóre zwroty.

Seriale i książki — jeśli chodzi o seriale, możemy zacząć oglądanie po angielsku z polskimi napisami. Osiągniemy podobny rezultat jak w przypadku podcastów. Osoby bardziej zaawansowane mogą pokusić się o włączenie angielskich napisów. Dzięki temu przy okazji będą uczyć się poprawnej wymowy oraz ortografii. Książki oczywiście wymagają już przynajmniej podstawowej znajomości języka. Na początek warto zacząć od uproszczonych wersji znanych powieści lub sięgać po łatwe językowo bajki czy opowiadania dla dzieci.

Kursy i obozy językowe

Oczywiście kursy językowe wciąż pozostają najefektywniejszą metodą nauki. Zwłaszcza że podczas zajęć nauczyciel może wyjaśnić wszystkie gramatyczne niejasności, a także poprawiać nasze błędy językowe. Warto jednak pamiętać, że kurs kursowi nierówny. Jakie zajęcia wybierać? Świetne są lekcje z native speakerami, w ten sposób mamy kontakt z żywym językiem w jego najczystszej postaci. Poza tym zadbajmy o to, żeby grupy były niewielkie, no i oczywiście sprawdźmy opinie w internecie!

Wspaniałym rozwiązaniem są także obozy językowe. Co prawda takie wyjazdy kojarzą się z młodzieżą, ale dają doskonałe rezultaty również w przypadku dorosłych. Obóz językowy z native speakerami to najszybszy sposób na przełamanie bariery językowej i nabranie biegłości w mówieniu. Często bez konieczności wyjeżdżania za granicę.