Ładowanie…

Kurs angielskiego – jak wybrać ten najlepszy?

Nowy semestr, nowy rok, poniedziałek, albo po prostu teraz i już – każda z tych dat jest dobra, żeby podjąć nowe wyzwanie. Zwłaszcza jeśli marzymy o kursie angielskiego. Pytanie tylko, jak znaleźć odpowiednią szkołę, która sprosta naszym oczekiwaniom? Oto kilka wskazówek, które z pewnością Ci w tym pomogą!

Wybierz kurs angielskiego dopasowany do swojego poziomu

Przede wszystkim wybierz kurs angielskiego dopasowany do swojego poziomu. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie łatwe. Z jednej strony, podstaw nigdy za wiele. A z drugiej, jeśli już dobrze znasz język i chcesz tylko nabrać pewności w mówieniu lub podszkolić, niektóre umiejętności, nie ma sensu zaczynać od zera.

Istnieje jednak pewne „ale”… Sporo z nas ma tendencję do przeceniania lub, wręcz przeciwnie, bagatelizowania swoich kompetencji językowych. Jak nie wpaść w tę pułapkę?

Samodzielne określenie naszego poziomu może być dosyć trudne, ale na szczęście jest na to prosty sposób. W internecie znajdziesz całą masę darmowych testów, które pozwolą Ci wstępnie dowiedzieć się, jak bardzo jesteś zaawansowany. Poza tym w większości szkół językowych podczas zapisów na kurs angielskiego wykładowca przeprowadza z kandydatem krótką rozmowę oraz daje mu do wypełnienia odpowiedni test. 

Na koniec, jeśli decyzja o dołączeniu do kursu angielskiego jest spontaniczna, warto wstrzymać się z zapisem do rozpoczęcia interesującego nas kursu.  Dołączanie do grupy, w której wszyscy się znają, nie musi, ale może być stresujące.

Zależy Ci na czasie i nie chcesz czekać na utworzenie nowej grupy? Żaden problem! Zawsze możesz skorzystać z indywidualnych kursów angielskiego 1:1. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu, ponieważ takie zajęcia odbywają się również online. To rozwiązanie to gwarancja, że każda lekcja będzie dopasowana do Twoich potrzeb.

Różne metody nauki – znajdź kursy językowe dla siebie!

Na koniec warto wspomnieć o tym, że istnieją różne metody uczenia angielskiego. Warto je znać, bo pomoże nam to skuteczniej określić, czego oczekujemy od zajęć.

1. Metoda bezpośrednia, w której uczenie języka odbywa się wyłącznie w języku obcym.

2. Metoda immersji językowej – czyli całkowitego zanurzenia się w języku w podobny sposób, jak podczas przeprowadzki do obcego kraju.

3. Metoda naturalna – w uproszczeniu można powiedzieć, że jest to sposób, w jaki uczy się dziecko, czyli poprzez słuchanie i powtarzanie.

4. Metoda Callana – polega na słuchaniu i powtarzaniu konkretnych fraz. Uczniowie nie korzystają z notatek ani podręczników. Warto wspomnieć, że Callan inspirował się metodą audio-lingwalną, którą stosuje się między innymi podczas kursów angielskiego dla żołnierzy, którzy muszą szybko nauczyć się konkretnego języka. Jest podobna do metody naturalnej.

5. Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa – z pewnością wszyscy świetne znamy ją ze szkoły! Metoda opiera się na analizie fragmentów tekstu pod kątem gramatycznym, a także tłumaczeniu wybranych zdań z języka obcego na rodzimy i odwrotnie. Jej największą wadą jest to, że słabo ćwiczy kompetencje aktywne, czyli mówienie oraz słuchanie.